TARSUS ATATÜRK LİSESİ

Tarsus Atatürk lisesi gençliğinin uğrak yeri

AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Ortaöğretim Başarı Puanı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
derndevlet
YENİ ÜYELER
YENİ ÜYELER

Erkek
Yaş : Kayıt tarihi : 15/09/08 Mesaj Sayısı : 95 Nerden : ankara İş/Hobiler : ögrenci Lakap : deliboys

MesajKonu: Ortaöğretim Başarı Puanı   Ptsi Eyl. 15, 2008 3:06 pm

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), öğrencinin lise öğrenimi boyunca aldığı derslerdeki notlarının ortalaması olan, mutlak diploma notu değildir. OBP, her bir lisenin diploma notlarının, standart sapması 10, ortalaması 50, minumumu 30, maksimumu 80 olan bir çan eğrisine oturtulması suretiyle hesaplanan bağıl bir değerdir. Bu bakımdan, OBP’nin suni olarak manipule veya suistimal edilmesi mümkün değildir. Hal böyle iken, ortaöğretim başarı puanı konusunda kamuoyu sürekli ve bilinçli olarak yanıltılmaktadır.

Geçmiş yıllardaki sınav sonuçları üzerinde yapılan ayrıntılı çalışmalar sonucunda, OBP’nin bu şekilde hesaplanması nedeniyle, fen ve anadolu liseleri gibi sınavla öğrenci alan liselerdeki öğrencilerin aleyhine bir durum yaratıldığı belirlenmiştir. Geçmiş yıllarda, OBP avantajından yararlanmak için, bu tür liselerin son sınıflarından diğer liselere yoğun bir geçiş yapıldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Örneğin, 1997 yılında yapılan üniversite giriş sınavında Türkiye birincisi olan İzmir Fen Lisesi’nin son sınıfındaki öğrenci sayısı sadece 26 idi.
Kullanıcı profilini gör

Ortaöğretim Başarı Puanı

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası